Založ si blog

Duše zo Secondhandu

549482_409524975772902_1993453554_n

Na Slovensku pribúda pacientov s psychiatrickými poruchami. Okrem genetických vlôh sú za nárastom aj sociálne javy – napríklad rozširujúca sa nezamestnanosť. Odborníci bijú na poplach, tento jav sa ale netýka len takto postihnutých osôb, ale celej spoločnosti.

Čoraz viac sme obklopení ľuďmi, o ktorých netušíme, že majú problém. Smejú sa tak isto ako my, dýchajú rovnaký vzduch a vykonávajú tie isté potreby. Je takmer nemožné prísť na to, že sa liečia. A takisto nemožné je občas prísť na to, čo ich chorobu vyvolalo. To vedia len oni sami a možno ani oni. Nikdy však takýchto ľudí netreba odsudzovať. Ja som sa stretla v nedávnej dobe s niekoľkými prípadmi. Zrazu boli okolo mňa ľudia, ktorí boli na tabletkách. Niektorí užívali lieky potláčajúce úzkosť, iní antidepresíva.  Niektorí ich kombinovali aj s alkoholom. Bolo to rôzne a vždy aj hrozné. Pod vplyvom ťažkých životných okolností som bola nútená ochutnať ružové tabletky spásy aj ja. Bol to zvláštny pocit, o ktorom sa nebojím hovoriť, ani písať. O čosi ťažšie bolo si od tabletiek odvyknúť a zaradiť sa do normálneho života.

Ocitáme sa v dobe, keď po hmotnej stránke nám nechýba takmer nič. Máme dostatok jedla, šaty, z kohútikov nám tečie studená i teplá voda, takmer všetci vlastníme aj autá. Máme aj strechu nad hlavou , chodíme aspoň raz do roka na dovolenky. Čosi horšie je to s duchovnou stránkou. Netúžime  po obete a námahe, vykonávame iba to, čo naozaj musíme. Jasné, mnohí  pracujú celý mesiac za mizerné výplaty, ale stále môže byť aj horšie. Človek sa odcudzil sám sebe, a to priamo svojím pričinením. Pribúdajú sociálne siete, parakomunikácia, ktorá nás vedie k strate prirodzených kontaktov človeka face to face. Človek ako by sa strácal. V atmosfére postmoderného realizmu nie je veľa obetí a život plynie veľmi plytko. Po hmotnej stránke sa máme lepšie ako väčšina ľudí na svete. Ale po duchovnej stránke je to dosť zmazané. „Počet úzkostných porúch a vyšetrení na úzkostné poruchy v ambulanciách odborných lekárov ako aj depresívnych porúch skutočne narastá,“ potvrdzuje predsedkyňa Psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Lívia Vavrušová.  Problém potvrdzuje aj iná štatistika, kým v roku 2008 bolo do lekární dodaných 1 914 239 balení antidepresív, rok nato to už bolo 2 001 380 balení. V roku 2010 ich počet dosiahol číslo 2 038 649 a za minulý rok to bolo o vyše 50-tisíc balení viac.

Netušíme, čo je opravdivou súčasťou nás samých, pokiaľ neprežijeme hraničné situácie. Tam to vyjde na povrch, Všetko, čo je pod povrchom. Dostávame však aj druhé šance, len tých je strašne málo a musíme v pravej chvíli rozpoznať, ktorá je tá správna, aby sme sa zdvihli zo zeme. Nie je zlé padnúť hlboko, lebo o tom vyššie môžeme postúpiť. Dievčatá zo psychiatrickej liečebne by o tom vedeli rozprávať hodiny. Aké krehké je vnútro človeka. A ako náhle v priebehu pár hodín sa môže všetko prevrátiť naruby. Ja som sa v psychiatrickej liečebni ocitla iba ako návšteva. Liečila sa tu moja najlepšia kamarátka, ktorá trpela duševnou chorobou ako aj poruchami ako aj závislosťou od alkoholu.  Ale ako sa k nej dopracovala? Kedysi pred niekoľkými rokmi si kúpila malý penzión, ktorý prevádzkovala. Nevládala ho však splácať, preto odišla do zahraničia pracovať ako pracovníčka v mäsopriemysle. Darilo sa jej, no nevedela sa zmieriť a vyrovnať s vecami, ktoré sa stali v minulosti. Neskôr, keď sa vrátila opäť na Slovensko, všetko sa v nej odohrávalo znovu a preto sa spustila akási lavína, ktorá sa už viac nedala zastaviť.  Bola  nešťastná. Nešťastné kamarátstvo dvoch krehkých žien na celý život, nešťastná láska so ženatým mužom, nešťastný osud svojich rodičov. Trojka tak na zabitie. Pojedla tabletky. Veľa tabletiek. Upokojujúce lieky, ktoré vedú až do neba. Alebo pekla? To vedia iba tí, na druhej strane. Ak má život nejaký presah a zmysel. Ale musíme sa snažiť najmä tu, nie niekde inde. Podať pomocnú ruku svojmu blížnemu v čase keď ju najviac potrebuje je asi to najdôležitejšie poslanie každého človeka. Ale nie vždy majú ľudia záujem. Niekedy sa však rozhodnú príliš neskoro…

 

Duše zo secondhandu II.

14.08.2016

Táto doba nás núti, aby sme boli perfektné manželky, milenky, perfektné matky, úžasné dcéry, čo pomáhajú svojim rodičom a súrodencom, nápomocné kamarátky a ešte lepšie kolegyne, ale viac »

Láska a iné závislosti

20.01.2016

Láska a iné závislosti Skutočný príbeh o tom, že alkoholizmus neničí iba závislého, ale predovšetkým ľudí čo sa mu snažia pomôcť a nachádzajú sa v tesnej blízkosti. Čoraz viac sme viac »

Instantná láska

20.07.2014

Ak ste single a hľadáte lásku, porozhliadnite sa po online zoznamovacích portáloch. Možno sa vám nepodarí hneď nájsť si životného partnera, no zaručene sa nebudete nudiť. Internetové zoznamky viac »

Trump

Trump za múr ponúkol ochranu migrantov, u demokratov neuspel

20.01.2019 00:35

Donald Trump ponúkol demokratom dočasnú ochranu migrantov, ktorí sa do USA dostali ako deti, výmenou za súhlas s vybudovaním múru s Mexikom.

Tesco, hypermaket, obchod, pokladňa, kasa, bloček

Ceny v obchodoch by mali v tomto roku rásť miernejšie ako vlani

19.01.2019 22:17

Inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien (CPI) by v tomto roku mala zostať pod úrovňou vlaňajška, keď dosiahla 2,5 % nárast.

Vrtuľník

Leteckí záchranári pomáhali štyrom zraneným lyžiarom

19.01.2019 21:16

Traja muži a jedno dievča utrpeli poranenia pri lyžovaní na Martinských holiach, Jasnej a Vysokých Tatrách.

Nemecko Merkelová prejav novoročný

Merkelová vyzýva na užšiu spoluprácu EÚ v oblasti obranných systémov

19.01.2019 20:15

Zároveň Nemcov varovala, že možno budú musieť pristúpiť ku kompromisom ohľadom prísnych vývozných pravidiel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 36869x
Priemerná čítanosť článkov: 3352x

Autor blogu

Kategórie